Menu allblacks.com

News

2013 Pink Batts Heartland Championship Semi-Finals

allblacks.com

allblacks.com and James Mortimer     16 Oct 2013     allblacks.com

The Lochore Cup, named after Sir Brian Lochore, with see South Canterbury and Wanganui host.

Mid Canterbury's position at the top of the table was confirmed with a convincing 31-13 win over Lochore Cup champions Buller in Westport.

While Buller will have a chance to defend their Cup, Meads Cup champions East Coast will concede their title, struggling this campaign with just two wins.

To see the Heartland Championship standings, click here.

To see the regular season results summary, click here.

The semifinalists are as below.

Semifinal match details will be confirmed with previews next week.

The 2014 semifinalists and tentative match details are:

MEADS CUP
Mid Canterbury v West Coast, Ashburton Showgrounds, Ashburton, 2.30pm
North Otago v Wairarapa Bush, Whitestone Contracting Stadium, Oamaru, 2.30pm

LOCHORE CUP
South Canterbury v Thames Valley, Alpine Energy Stadium, Timaru, 2.30pm
Wanganui v Buller, Cooks Gardens, Wanganui, 2.30pm

Week Eight

BULLER 13 v MID CANTERBURY 31
Saturday 12 October, 2.30pm at Victoria Square, Westport
Buller 13 (Mike Schmidt-Lealavaa, William Sakuru tries; Matt Golding pen).
Mid Canterbury 31 (Dwayne Burrows, Andrew Smith, Richard Catherwood, Johannes Lambrechts tries; Murray Williams con, 3 pen). HT 16-8

EAST COAST 36 v SOUTH CANTERBURY 47
Saturday 12 October, 2.30pm at Whakarua Park, Ruatoria
East Coast 36 (Aleiki Sikona, Kris Palmer, Vernon Bartlett, Lloyd Gabriel, Adam Tolua, Mike King tries; Palmer con; Lance Maaka 2 con)
South Canterbury 47 (Sam Vea, George Folau 2, Tenari Saumani, Liam Edwards 2 tries; Edwards 4 con, 3 pen). HT: 19-22

KING COUNTRY 18 v POVERTY BAY 19
Saturday 12 October, 2.30pm at Rugby Park, Te Kuiti
King Country 18 (Dean Church, James Ritchie tries; Kurt Strachan con, 2 pen)
Poverty Bay 19 (Moss Doran, Billy Ropiha, Beau Kururangi tries; Doran 2 con). HT 3-12.

NORTH OTAGO 27 v HOROWHENUA KAPITI 22
Saturday 12 October, 2.30pm at Whitestone Contracting Stadium, Oamaru
North Otago 27 (Alex Brown, Ed Keohane tries; Keohane con, 5 pen) Horowhenua Kapiti 22 (Aaron Kearney, Luke Harvey 2 tries; Adrian Curry 2con, pen). HT: 11-22

THAMES VALLEY 23 v WAIRARAPA BUSH 15
Saturday 12 October, 2.00pm at Paeroa Domain, Paeroa
Thames Valley 23 (Kieran Ramage try; Dave Harrison 6 pen) Wairarapa Bush 15 (Glenn Walters 5 pen). HT: 6-9

WANGANUI 24 v WEST COAST 25
Saturday 12 October, 2.30pm at Cooks Gardens, Wanganui
Wanganui 24 (Jason Hughes 2, Andrew Evans, Roman Tutauha tries; Zion Hekenui 2 con)
West Coast 25 (Rowan O'Gorman 2, Maleli Mudu, Andrew Connors tries; Tim Priest con, pen). HT: 7-10