Menu allblacks.com

News

2013 ITM Cup Semi-Finals

allblacks.com and James Mortimer     16 Oct 2013    

The Ricoh Lions will welcome Tana Umaga's Steelers, who locked up the Ranfurly Shield for the summer with their impressive win over Southland.

The champions enter the finals in impressive form with a 38-0 win at North Harbour Stadium, while their opponents Auckland suffered a loss to Otago.

The men from the Deep South secured a place in the ITM Cup Championship semi-finals, hosting Hawke's Bay after the Magpies stormed into form with a 35-24 win over Wellington.

Tasman, who finished top of the Championship after the regular season, and they will host Southland who finished fourth overall.

To view the competition tables, click here.

To see the competition fixtures, click here.

ITM CUP PREMIERSHIP SEMIFINALS

Friday 18 October 7.35pm
Wellington v Counties Manukau, Westpac Stadium, Wellington

Saturday 19 October 2.05pm
Canterbury v Auckland, AMI Stadium, Addington, Christchurch

ITM CUP CHAMPIONSHIP SEMIFINALS

Saturday 19 October 4.35pm
Tasman v Southland, Lansdowne Park, Blenheim

Sunday 20 October 2.35pm
Otago v Hawke’s Bay, Forsyth Barr Stadium

Week Nine results

NORTHLAND 21 v OTAGO 31
Wednesday 9 October, 7.35pm at Toll Stadium, Whangarei
Northland 21 (Sonetane Takulua, Ross Wright, Robbie Abel tries; Daniel Hawkins 3 con)
Otago 31 (Scott Manson, Matt Faddes, Jayden Spence, TJ Ioane tries; Peter Breen 2 pen; Hayden Park pen, con).
HT: 0-8

HAWKE'S BAY 35 v WELLINGTON 24
Thursday 10 October, 7.35pm at McLean Park, Napier
Hawke's Bay: 35 (Zac Guildford, Telusa Veainu, Adam Bradey, Ihaia West tries; Ihaia West 3 cons, 3 pens)
Wellington: 24(Victor Vito, Mark Reddish, Afa Fa'atau tries; Lima Sopoaga 3 cons, pen)
HT: 23-14

COUNTIES MANUKAU 25 v SOUTHLAND (RS) 7
Friday 11 October, 7.35pm at ECO Light Stadium, Pukekohe
Counties Manukau 25 (Ronald Raaymakers, Fritz Lee, Ahsee Tuala tries; Baden Kerr 2 con, 2 pen)
Southland 7 (Robbie Robinson try; Scott Eade con). HT: 22-0.

NORTH HARBOUR 0 v CANTERBURY 38
Saturday 12 October, 2.35pm at North Harbour Stadium, North Harbour
North Harbour 0
Canterbury 38 (Patrick Osborne, Tyler Bleyendaal, Luke Whitelock, Rob Thompson, Tom Taylor, Willi Heinz tries; Bleyendaal 2 con, Taylor 2 con) HT: 0-24

NORTHLAND 20 v BAY OF PLENTY 19
Saturday 12 October, 5.35pm at Toll Stadium, Whangarei
Northland: 20 (Rene Ranger, Mateo Malupo 2 tries; Daniel Hawkins con, pen)
Bay of Plenty: 19 (Carl Axtens, Nick Evemy, Te Aihe Toma tries; Willie Ripia con; Kenny Lynn con) HT: 15-7

WAIKATO 22 v TARANAKI 14
Saturday 12 October, 7.35pm at Waikato Stadium, Hamilton
Waikato 22 (Jackson Willison, Penalty try, Sam Christie tries; Trent Renata 2 con, pen)
Taranaki 14 (Seta Tamanivalu, Andre Taylor tries; Taylor 2 con ). HT: 15-0

OTAGO v AUCKLAND
Sunday 13 October, 2.35pm at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Otago 37 (Buxton Popoali'i, Tom Donnelly, Paul Grant tries; Hayden Parker 2 con, 6 pen)
Auckland 33 (George Moala 2, Hadleigh Parkes, Lolagi Visinia tries; Simon Hickey 2 con, 3 pen) HT: 21-15.

TASMAN v MANAWATU
Sunday 13 October, 4.35pm at Lansdowne Park, Blenheim
Tasman 57 (Billy Guyton, Mitchell Scott, Francis Smith, Tim Perry 2, Marty Banks 2, Andy Symons tries; Banks 7 con, pen)
Manawatu 14 (Jade Te Rure; Lewis Marshall tries; Te Rure 2 con). HT:17-14